Přeskočit na hlavní obsahlogo majitele katalogu
Open data Hradec Králové

Využití a přínos otevřených dat

Otevřená data jsou data, která jsou volně dostupná, snadno použitelná pro každého. Otevřená data mají mnoho přínosů pro společnost, například:

  • Zvyšují kvalitu, efektivitu a transparentnost veřejných služeb. Otevřená data umožňují občanům a organizacím kontrolovat a hodnotit činnost státu, podporovat participaci a spolupráci, zlepšovat rozhodování a inovace.
  • Přinášejí úsporu nákladů a hospodářský růst. Otevřená data umožňují snižovat duplicity a zvyšovat efektivitu ve veřejné správě, stejně jako vytvářet nové příležitosti pro podnikání, zaměstnanost a konkurenceschopnost. Otevřená data také podporují rozvoj nových produktů a služeb založených na datech, které přinášejí hodnotu pro zákazníky a společnost.
  • Přispívají k řešení společenských problémů a výzev. Otevřená data umožňují sdílet a kombinovat různé zdroje dat pro lepší pochopení a analýzu složitých témat, jako jsou zdraví, životní prostředí, sociální spravedlnost nebo bezpečnost.

Příklady aplikací a služeb využívajících otevřená data

example

Mapa hřbitovů

Digitální mapa Technických služeb Hradec Králové pro většinu hradeckých hřbitovů, která umožňuje lidem snadno najít informace o hrobových místech a platnosti nájemní smlouvy.

Zobrazit více
example

Mapa odpadového hospodářství

Mapa zobrazuje jednotlivá stanoviště kontejnerů na směsný i tříděný odpad, které můžete vyhledávat i podle zadané adresy.

Zobrazit více
example

Kam na střední školu

Aplikace Královehradeckého kraje napomáhá budoucím studentům středních škol při výběru jejich dalšího životního směřování. Najdete zde i mmj. počet nabízených míst a počet nově přijatých studentů na střední školy.

Zobrazit více
example

Hlídač státu

Hlídač státu je webová platforma, kde na jednom místě probíhá kontrola, analýza a propojování dat z registru smluv, veřejných zakázek, dotací, sponzorů politických stran i jednání politiků samotných.

Zobrazit více
example

Brněnské brownfieldy

Mapová aplikace vytvořená z otevřené datové sady Brownfields.

Zobrazit více
example

Jak se změnil počet obyvatel vaší obce?

Otevřená data využívá také datová žurnalistika. Seznam Zprávy na základě dat zmapovaly, jak se v posledních 150 letech vyvíjely počty obyvatel v jednotlivých obcích

Zobrazit více